نام خانوادگی غصبی

 

نام خانوادگی پهلوی که خاندان رضا شاه برای خود انتخاب کردند، نامی غصبی است.  آنان که با کتاب های سیاسی سروکار دارند بی گمان کتاب تاریخ روابط سیاسی ایران وانگلیس برایشان نامی آشنا ست و همین طور نام نگارنده آن یعنی محمود محمود! آقای محمود فامیل دیگری داشت که چون ناگزیز شد جبرا" آن را به دیگری واگذار کرد، نام خویش را برای نام فامیلش برگزید. اینکه این موضوع چه ربطی به بحث ما دارد، شنیدنی است.

«پهلوی» نام خانوادگی دانشمند معروف، میرزا محمود خان مؤلف تاریخ روابط سیاسی ایران وانگلیس بود، که در هنگام گرفتن شناسنامه، نامی انحصاری بود، ولی بعدا" که سردار سپه به مقام پادشاهی رسید، خواست برای خود نام خانوادگی انتخاب کند. نزدیکان و دوستانش نام پهلوی را به او پیشنهاد کردند، اما هنگامی که به اداره ثبت مراجعه کردند، معلوم شد که این نام خانوادگی ، متعلق به میرزا محمود خان است و او را مجبور کردند از نام خانوادگی خود صرفنظر و نام دیگری برای خود انتخاب کند ومیرزا محمود خان مجبور شد ( محمود) را انتخاب کند و در نتیجه، به نام محمود محمود معروف شد (1)

شخصیت و ویژگی های روان شناختی اشرف

 

روانشناسان برآنند که عدم توجه به کودک در دوران کودکی ممکن است باعث احساس حقارت کودک شود. به عبارت دیگر، اگر کودک در دوران کودکی ونوجوانی خود را تنها احساس کند می کوشد برای جبران این حقارت ، به کارهای خطرناک دست  بزند و می کوشد خود را در جامعه مطرح کند.

اشرف نمونه کامل این فرضیه اثبات شده است . اشرف در خاطرات خود چگونگی تولدش را به این صورت بیان می کند:« پدرم در حالی که دور استخر آجری خانه مان قدم میزد و سیگار ایرانی که بسیاردوست داشت را دود می کرد و افراد بریگاردش در کنارش بودند، درآن هوای سرد پاییزی انتظار می کشید. وقتی یکی از سربازها به طرف حیاط دوید و گفت « پسر است !» آن فضای سخت شکست . اما وقتی که پدرم با عجله به سوی خانه دوید تا نوزاد را که وارث او بود ببیند، قابله ای که هنگام زایمان بالای سر مادرم بود جلوی او را گرفت « صبر کنید بچه ی دیگری در راه است» و بعد از پنج ساعت من متولد شدم. (2) سه سال پیش تر خواهرم شمس به دنیا آمده بود، و حالا هم پسری متولد شده بود که رویاهای پدرومادرم را بر آورده می ساخت. اشرف می گوید: « در پنج ساعت بعد که من متولد شدم، دیگر از شور وهیجانی که هنگام تولد برادرم پدید آمده بود، اثری دیده نمی شد. شاید چندان دور از واقعیت نباشد اگر بگویم که کسی مرا نمی خواست،  این حقیقت که محمد رضا پهلوی ، ولیعهد و شاه آینده ایران بدنیا آمده بود ، همیشه این فکر را در من تقویت می کرد که هرگز نباید از پدر ومادرم انتظار داشته باشم محبت و علاقه خاصی نسبت به من ابراز دارند.(3)

در جای دیگر، به عکس کودکی خود اشاره می کند که پدرش رضا خان، محمدرضا و شمس را در بغل گرفته و اشرف در کنار آنها ایستاده است و در بغل پدر نیست .

این ناکامی ها و شکست ها فقط در دوران کودکی نبود در تحصیل هم اشرف زیاد مورد توجه پدر نبود. دوران تحصیل اشرف و محمد رضا با هم فرق داشت، اگر چه رضا شاه زن تحصیل کرده ای بنام مادام ارفع را به کاخ آورده بود که علاوه بر آموزش زبان فرانسه ، تربیت عمومی فرزندان او را بر عهده بگیرد. اما آنچه در آموزش و تحصیل برای محمد رضا می شد حالت ویژه ای داشت . اشرف در یک مدرسه معمولی زرتشتی ها درس می خواند، محمد رضا پس از آموزش ابتدایی به سوئیس رفت تا  در وضعیت عالی به تحصیل ادامه دهد. هر چه امتیاز وتوجه دقیق تحصیلی بود صرف محمدرضا می شد در حالیکه تمامی دوران تحصیل اشرف در تهران با رنج و تنهایی و گوشه گیری گذشت .

او میخواست برای ادامه تحصیل به خارج برود اما رضا شاه اجازه این کار را نمیداد و معتقد بود که اشرف هرچه زودتر باید شوهر کند .

ادامه دارد................

-----------------------------------------------------------------------------------------------

پی نوشت:

1- تاریخ بیست ساله ، ج2 ص 387

2- پهلوی،اشرف، چهره هایی در آینه هرمزعبداللهی تهران  فرزان روز ص 37

3- همان ص 22

 

 

/ 39 نظر / 186 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

lk میتونم شما رو که برا دوستان جون هم میذی بشناسم و بیشتر آشنا بشم؟؟[ماچ][چشمک]

آیدین

دیده به جان می خرم و قلم را به راز نا گفته ها هر کجا واژه ها به غربت شب و غریبی روزگار گرید،بخوانند. باری ،حکایتی که بود و گاه عشق منزل می کند جاری جنون رود است و شوق دوباره دیدار ای حدیث مهربانی وغزل! سلام سلام ؛ صمیمی ترین نام خدا بسیار مسرور شدم که توانستم دلی پاک و نازنین را خوشحال کنم. امیدوارم که هیچ وقت دل یک قمری نگیرد همچون تو[گل] نیکیخت خواهم شد اگر تبادل لینک کنیم آرزوی من این است که پروانه لبانت شعله ی لبخند را بتند

آیدین

عصر پاییزیت قشنگ گلم به زودی لینکت خواهم کرد آآآ؟؟؟ خوب!!!! می تونم این افتخار رو داشته باشم و add تون کنم؟

محمد

خوب میخوام بدونم پسری؟ دختری؟ چند سال داری؟ کجا هستی؟ چیکار میکنی؟ از این چیزا دیگه

شاعر گمنام

سلام عزیز مطالب بسیار جالبی را در وب شما مطالعه کردم خوشحال میشم به من هم سر بزنید . راستی عید شما مبارک

فریده جلیلوند

دوست عزیز سلام . عیدتان مبارک . امیدوارم همیشه موفق باشید خوشحال میشوم که لینک داشته باشیم . به سایت بچه ها و سایت پرشیا بزبان انگلیسی من هم سر بزنید ممنون میشوم . بی بی زمستون

سایه.ص

سلام سلاله جون.... [خجالت] شرمنده دیر جواب دادم. خیلی خشن بام بر خورد کردی خواهر....[ناراحت] سر خورده شدم.... مرسی واسه لینکت.... من هم لینکت کردم.... تنبل بودن منو به بزرگواری خودت ببخش به جون خودم فرصت نمی شه بیام نت عزیزم.... عیدت مبارک.... همیشه موفق و پر تلاش باشی.....

سایه.ص

وای عزیزم ببخشید.... اون موقع نه که خیلی ترسیده بودم یادم رفت بگم که پستات واقعا جالب و جدید بودن... [دست][دست][دست]