تریبون آزاد ...4

 

 

اخلاق اجتماعی - روابط دختر و پسر قبل از ازدواج

در ارتباط با رابطه و پیوند دو جنس مخالف به طور کلی سه دیدگاه مطرح است:1. دیدگاه افراطی 2. دیدگاه تفریطی 3. دیدگاه اعتدالی! روابط بین زن و مرد چند صورت دارد: 1. رابطه زن و شوهری، 2. رابطه علمی، 3. رابطه حرفه ای و شغلی، 4. رابطه دوستانه. شما خوب مى‏دانید جاذبه بین دو جنس مخالف بسیار فراوان است؛ مخصوصا در سنین جوانى، که این جاذبه و حساسیت در اوج خود مى‏باشد، در نتیجه هر چند جوان بخواهد رعایت مسایل شرعى و عرفى را در دوستى با جنس مخالف بنماید، اما تمایلات نفسانی و وسوسه‏هاى شیطانى قوى‏تر از آنند که انسان گرفتار خطرهاى بزرگ نشود. به همین جهت عقل اقتضا مى‏کند انسان خود را در معرض خطرى که بسیارى از خوش باوران را گرفتار کرده قرار ندهد.

در ارتباط با رابطه و پیوند دو جنس مخالف به طور کلی سه دیدگاه مطرح است :

1- دیدگاه افراطی : در این نگرش هر گونه ارتباطی با جنس مخالف آزاد و بدون مانع است .(رویکرد لیبرالیستی ).

به بیان دیگر هیچگونه حد و مرزی برای این پیوند ها وجود ندارد و آزادی مطلق بر آنها حاکم است .

فروید و پیروان وی مدعی هستند اخلاق جنسی کهن براساس محدودیت و ممنوعیت است و آنچه ناراحتی بر سر بشر آمده است از ممنوعیت ها و محرومیت ها و ترس ها و وحشت های ناشی از این ممنوعیت ها که در ضمیر باطن بشر جایگزین گشته ، آمده است . برتراند راسل نیز در اخلاق نوینی که پیشنهاد می کند ، همین مطلب را اساس قرار می دهد.

راسل در کتاب « جهانی که من می شناسم » می گوید : « اگر از انجام عملی ( رفتار جنسی ) زیانی متوجه دیگران نشود، دلیلی نداریم که ارتکاب آن را محکوم کنیم » ( جهانی که من می شناسم ، ص68).

2-   دیدگاه تفریطی : بر پایه این رویکرد، هر گونه ارتباط و پیوند با جنس مخالف مردود و مورد نکوهش می باشد.  این دیدگاه در مقابل دیدگاه افراطی است .

برتراند راسل ، فیلسوف اجتماعی مشهور معاصر می گوید: « عوامل و عقاید مخالف جنسیت در اعصار خیلی قدیم وجود داشته و به خصوص در هر جا که مسیحیت و دین بودا پیروز شده عقیده مزبور نیز تفوق یافت» . وستر مارک مثال های زیادی از این فکر عجیب مبنی بر اینکه « چیز ناپاک و تباهی در روابط جنسی وجود دارد» ذکر می کند در آن نقاط دنیا نیز که دور از تاثیر مذهب بودا و مسیح بوده است ادیان و راهبانی بوده اند که طرفداری از تجرد می کرده اند ، مانند اسنیت ها در میان یهودیان ... و بدین طریق یک نهضت عمومی ریاضت در دنیای قدیم ایجاد شد» ( کتاب زناشویی و اخلاق ، ص 26 و 25).

راسل در جای دیگر می گوید : پداران کلیسا از ازدواج به زشت ترین صورت یاد کرده اند . هدف ریاضت این بوده که مردان را متقی سازد ، بنابر این ازدواج که عمل پستی شمرده می شد باید منعدم شود. « با تبر، بکارت درخت زناشویی را فرو اندازید » این عقیده راسخ سن ژروم درباره هدف تقدیس است .( همان ، ص 30).

3 - دیدگاه اعتدالی : براساس این دیدگاه نه آزادی مطلق و رها پذیرفته شده است و نه محدودیت و منع هر گونه رابطه ، بلکه ارتباط بین دو جنس مخالف در یک چهار چوب (context) مشخص تعریف شده است .

دیدگاه اسلام ناظر به نگرش سوم ( اعتدالی ) است .

بنابراین ، توصیه اکید این است که :

اولا: اگر ضرورتی ایجاب نمی کند حتی الامکان چنین روابطی با نامحرم برقرار نشود و خانم ها در مقابل افراد نامحرم، رفتاری متکبرانه داشته باشند نه رفتاری صمیمانه . اینکه در احکام شرعی می فرمایند در غیر ضرورت مثلا" مکروه است مرد با زن هم صحبت شود، مخصوصا مرد و زن جوان ، به این دلیل است که چه بسا همین هم صحبت شدنها ، غرایز جنسی افراد را تحریک کند و یک الفت و محبت شهوانی بین مرد و زن ایجاد گردد و نقطه آغازی برای غوطه ور شدن در انحراف و فساد شود . در هر حال انسان باید دقیقا" درون خود را بکاود و باطنش را عمیقا" مطالعه کند که مثلا" صحبت کردن با افراد نامحرم چه ضرورتی برای او دارد .

ثانیا" در صورت ناچاری و ضرورت ، روابط با نامحرم تا آنجا که به شکستن حریم احکام الهی منجر نشود، اشکالی ندارد.

بنابراین ، گفتگو و نگاه های متعارف بدون قصد لذت و ریبه اشکالی ندارد. روشن است که هر فرد خود بهتر می تواند تشخیص دهد که کجا از مرز فراتر رفته است .« بل الانسان علی نفسه بصیره : آدمی بر نفس خود آگاه و بیناست » ( قیامت - آیه 14).

 

...............................................................................................................

دوستان عزیز انشالله هفته آینده  چهار صورت رابطه بین زن و مرد را که در پاراگراف اول ذکر شد ه رو شرح میدم .

شاد باشید و سربلند

 

 

 

 

/ 234 نظر / 62 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا (عشق من شبنم)

[قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب]

رضا (عشق من شبنم)

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

رضا (عشق من شبنم)

آرام باش .توکل کن تفکر کن سپس آستینها را بالا بزن آنگاه دستان خداوند را می بینی که زودتر از تو دست به کارند. حضرت امیرالمومنین علی(ع)

مجید

سلام وبلاگ قشنگی دارید من اپم اگه دوس داشتید بهم سر بزنید شاد باشید و سلامت به امید دیدار[پلک]

مجید

یه نموره بچه مثبتی اومدم حال کن[شوخی][قهقهه] زیاد خودم راضی نیستم اونطور که میخواستم اروم نشدم سلاله جونم [ماچ]

مجید

چیز خاصی نشده اما اونطور که میخواستم نتونستم بنویسم انگار هنوز خالی نشدم حرفم ناقصه... سلاله تو ارومم میکنی بودنت حضورت ...با اینکه کمرنگی شاید بعدا ویرایشش کنم بهتر منظورمو بیان کنم

خوش قلب

سلامممممممممم مرسی که همیشه به من سر میزنی پست سودمندی بود ممنون بای

عسل از کندوی عسل

سلام دوست عزيز . من با ثبت يک دامنه کوتاه رايگان در سايت کاوش يار آدرس وبلاگم را از http://asali22.persianblog.ir به http://www.asal.iar.ir تغيير دادم از اين به بعد شما مي توانيد به جاي آدرس قبلي از آدرس جديد من استفاده کنيد. ممنون مي شوم اگر اين آدرس را جايگزين آدرس قبلي نماييد. با تشکر

Wondermage Gallery

سلام دوست عزيز [گل] گالري عکس Wondermage با بيش از 1100 تصوير با کيفيت در 11 بخش مجزا شما را به ديدن اين تصاوير دعوت مي کند. اميدوارم از تصاوير خوشتان بيايد و ما را از نظراتتان محروم نکنيد. در صورت تمايل Wondermage را با نامي دلخواه که مفهوم گالري را برساند در صفحه خود لينک کرده و به ما اطلاع دهيد تا به عنوان تشکري کوچک متقابلا در دايرکتوري ما لينک شويد. به دوستانتان هم اطلاع دهيد، شايد اوقات خوبي را در گالري سپري کنند. اميدوارم موفق باشيد و از تصاوير لذت ببريد.

Wondermage Gallery

سلام دوست عزيز [گل] گالري عکس Wondermage با بيش از 1100 تصوير با کيفيت در 11 بخش مجزا شما را به ديدن اين تصاوير دعوت مي کند. اميدوارم از تصاوير خوشتان بيايد و ما را از نظراتتان محروم نکنيد. در صورت تمايل Wondermage را با نامي دلخواه که مفهوم گالري را برساند در صفحه خود لينک کرده و به ما اطلاع دهيد تا به عنوان تشکري کوچک متقابلا در دايرکتوري ما لينک شويد. به دوستانتان هم اطلاع دهيد، شايد اوقات خوبي را در گالري سپري کنند. اميدوارم موفق باشيد و از تصاوير لذت ببريد.